Narodowe Czytanie – w tym roku było to „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

W sobotę, 3 września 2016 roku w całej Polsce odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania, zorganizowana pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku Polacy czytali Quo vadis – powieść historyczną Henryka Sienkiewicza.

Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli wspólnie z Biblioteką Miejską im. Melchiora Wańkowicza zorganizowało tę imprezę na terenie naszego miasta. Adaptacji powieści wg sugestii Prezydenta Andrzeja Dudy, zawartych w liście intencyjnym skierowanym do organizatorów, dokonał p. Piotr Urban – polonista z naszej szkoły. Trzeba pamiętać, że przeczytanie powieści w całości zajęłoby ponad dobę, a adaptacji przygotowanej na zlecenie prezydenta przez znanego krytyka literackiego – Tomasza Burka, ponad dziesięć godzin. Zawierającej tak istotne wątki jak: topos Ligii i Winicjusza, męczeństwo pierwszych chrześcijan czy upadek starożytnego świata adaptacji, przygotowanej przez nauczyciela naszej szkoły, uczestnicy tej edycji Narodowego Czytania mogli wysłuchać w ciągu zaledwie półtorej godziny.

Wydarzenie, o którym tu mowa, rozpoczęło się o godz. 17.00 od przedstawienia zebranym niezwykle ciekawej multimedialnej prezentacji autorstwa p. Małgorzaty Roczniak – nauczycielki historii, ukazującej powstanie, rozkwit i upadek Cesarstwa Rzymskiego. Następnie p. Joanna Rybak – pracownik MBP przywitała gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz przypomniała zebranym, jaka misja przyświeca organizowanym od kilku lat edycjom Narodowego Czytania, i jak doszło do tego, że w tym roku to właśnie Quo vadis zostało wybrane lekturą do czytania przez naród. Z kolei Piotr Urban zreferował genezę utworu, jego recepcję oraz omówił literalny i paralelny charakter powieści Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie rozpoczęło się od symbolicznego gestu, tj. otwarcia przez Patrycję Pałczyńską i Adriana Wójcika – uczniów Gimnazjum nr 2 przełożonego biało-czerwoną wstęgą sporych rozmiarów woluminu Quo vadis. Pierwszy fragment powieści przeczytał Starosta Stalowowolski – p. Janusz Zarzeczny. W imieniu nauczycieli swego gimnazjum czytanie rozpoczął jego dyrektor, a jednocześnie Przewodniczący Rady Powiatu – p.  Ryszard Andres. W czytanie utworu włączyli się nie tylko poloniści: p. Irena Stec, p. Ewa Komar, p. Ernest Łach, p. Piotr Urban czy nauczycielka sztuki – p. Dorota Gołoś-Pamuła, ale również nauczyciele języków obcych. Pani Beata Lipiarz przeczytała fragment powieści po niemiecku, a p. Agnieszka Matusiak po angielsku. Czytano też fragmenty powieści po szwedzku (p. Barbara Matusiak),  francusku (p. Bernard Sławiński), japońsku (p. Anna Rybak) i rosyjsku (p. Grażyna Bołcun). Na szczególną uwagę zasługuje również postawa uczniów naszej szkoły, którzy aktywnie włączyli się w imprezę. Uczennica klasy 3D – Patrycja Pałczyńska przeczytała fragment Quo vadis po włosku, a Kornel Kus – uczeń klasy 3E i Adrian Wójcik – uczeń klasy 3A, po polsku.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w wydarzenie, o którym mowa, włączyli się także liczni goście, w tym za pośrednictwem multimediów: p. Maciej Zakościelny – aktor znany m.in. z serialu Czas honoru, p. Jarek Szado – znany choreograf i stylista oraz wielokrotny mistrz Polski i Europy w karate kyokushin – p. Jakub Orzechowski – były uczeń naszego gimnazjum.

Narodowe Czytanie uświetnił występ Chóru Kameralnego MDK w Stalowej Woli pod dyrekcją p. Jerzego Augustyńskiego, flecistki – p. Pauliny Jędrusińskiej oraz trzynastoletniej Agaty Szozdy – świetnie zapowiadającej się skrzypaczki. Przybyli goście mogli obejrzeć także wystawę poświęconą Sienkiewiczowi, na której znalazły się również materiały wypożyczone z „Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza” w Poznaniu, przygotowaną przez MBP. Każdy zaś, kto przyniósł własną książkę, mógł zdobyć okolicznościową pieczątkę, wykonaną specjalnie na tę okazję przez pracowników Kancelarii Prezydenta RP. Można było też spróbować potraw przygotowanych zgodnie z rzymską tradycją kulinarną. Niezwykłą atrakcją było również bicie okolicznościowej monety, której projekt oraz matrycę przygotował i wykonał p. Cezary Roczniak.

Warto podkreślić, że zrealizowana przez Nasze Gimnazjum i MBP ta edycja Narodowego Czytania cieszyła się dużym zainteresowaniem. W auli biblioteki stawiło się grubo ponad sto osób, które nie tylko z wielkim zainteresowaniem wysłuchały adaptacji powieści, ale czynnie włączyły się w szereg imprez współtowarzyszących wydarzeniu.