Depresja czy inna choroba?
9 kw. 2021

Depresja czy inna choroba?

Post by Redaktor

 

Kiedy zwykły smutek przeradza się w poczucie braku sensu, a gorszy dzień trwa już kilka tygodni może to oznaczać, że zachorowałeś na depresję. Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Objawy nie zawsze są jednoznaczne i można je pomylić z wieloma innymi schorzeniami.

Nietypowe objawy depresji.

Osoba chora nie zawsze wygląda na przygnębioną. Często ukrywając swój stan przed innymi, przybiera maski. Dlatego tak ważna jest rola rodziny i bliskich w rozpoznaniu depresji. Czasami czujemy się źle ale objawy są interpretowane, jako coś zupełnie innego. Przykładem są bóle mięśni i głowy lub problemy ze snem. Pacjenci skarżą się na dolegliwości kardiologiczne, przyspieszone bicie serca, nieprawidłowe ciśnienie krwi. Jeśli takie problemy występują pomimo dobrych wyników badań, należy zgłosić się do psychologa. Częstym podłożem takich objawów są nieuświadomione problemy psychologiczne.

Jak wygląda praca z psychologiem?

Psycholog Olsztyn po rozmowie z pacjentem zapewne zaleci wykonanie wszystkich, niezbędnych badań lekarskich. Do specjalisty możemy pójść prywatnie lub w ramach NFZ. Jeśli okaże się, że nasze problemy mają podłoże psychiczne, konieczne będzie wprowadzenie terapii. Rozróżnić można wiele nurtów psychoterapii, np. poznawczo-behawioralną, dynamiczną, systemową itd. Rodzaj leczenia powinien być indywidualnie dobrany do potrzeb pacjenta i jego problemów. W trudnych przypadkach terapia często jest długotrwała. Trwa od roku do kilku lat. Nie zawsze przynosi też pożądane rezultaty.

 

 

 

 

0 Comments

Leave a Comment