Działanie pompy wirowej
7 kw. 2021

Działanie pompy wirowej

Post by Redaktor

Pompa wirowa to urządzenie należące do grupy maszyn wirnikowych. Działanie wiąże się ze zwiększaniem krętu cieczy w wirniku, jaki posiada łopatki obracające się ze stałą prędkością. Czym cechuje się to urządzenie? Jaki jest popularny podział pomp wirowych?

Pompy wirowe

W pompach wirowych ciecz podlega działaniu siły wyporu łopatek i siły odśrodkowej. Dzięki temu energia silnika ulega przekazaniu jej do cieczy, co powoduje wzrost energii kinetycznej i energii ciśnienia. Kolejnym krokiem jest wyjście cieczy z wirnika i dalsza przemiana energii kinetycznej w energię ciśnienia. Okazuje się, że przyrost energii i ciśnienia w urządzenie jest zależny zazwyczaj od prędkości obrotowej i konstrukcji wirnika. Wiele zależy też od wydajności pompy wirowej.

Rodzaje pomp wirowych

Ze względu na kierunek przepływu cieczy przez wirnik, pompy tego rodzaju dzielą się na:

  • śmigłowe (przepływ osiowy),
  • odśrodkowe (promieniowy przepływ cieczy),
  • diagonalne i helikoidalne (przepływ ukośny).

Jeśli chodzi o ilość stopni pompy, urządzenia ulegają podziałowi na jednostopniowe i wielostopniowe. W tym przypadku mówimy też o pompach o wale pionowym lub poziomym. To urządzenia wysokoobrotowe, dlatego zazwyczaj są sprzęgane bezpośrednio z silnikiem szybkobieżnym, turbiną gazową lub parową.

Pompa wirowa posiada obracający się wirnik, który dzięki łopatkom wprawia w ruch cząstki wody. Woda ulega zasysaniu poprzez przepływanie między przestrzeniami międzyłopatkowymi wirnika, Energia kinetyczna w pompie ulega częściowej przemianie w energię ciśnienia.

 

 

0 Comments

Leave a Comment