Hydrofobizacja- uniwersalny sposób na zabezpieczenie przed wodą
28 gru 2018

Hydrofobizacja- uniwersalny sposób na zabezpieczenie przed wodą

Post by Redaktor

Hydrofobizacja – co to jest?

Pod tym enigmatycznym określeniem kryje się prosta definicja. To nic innego jak proces nadający powierzchni właściwość odpychania wody, tym samym powodując, że struktura staje się bardziej odporna i długowieczna, lepiej spełniając swoją funkcję.

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa

Dzieje się tak z uwagi na fakt nie przepuszczania wody w głąb materiału. Jak wiadomo woda jest niezbędna człowiekowi do życia, ale ma także szerokie zastosowanie, praktycznie we wszystkich dziedzinach działalności. Niestety potrafi również oddziaływać destrukcyjnie na wszelkie owoce pracy ludzkich rąk. Jako przykład niszczącego działania wody, można podać erozję (proces niszczenia powierzchni) czy też korozję metali. Zapobiegać takim procesom ma właśnie hydrofobizacja. Jest to ogólne określenie dla zabezpieczenia wszelkich powierzchni przed oddziaływaniem wody, ale dla każdego rodzaju płaszczyzny używa się innych technologii i materiałów. Inaczej zatem będzie wyglądał proces hydrofobizacji ściany betonowej, inaczej powierzchni metalowej, drewnianej, a jeszcze inaczej szyby w samochodzie.

Przykładowymi sposobami hydrofobizacji są:

  • malowanie farbą lub lakierem;
  • impregnacja;
  • pokrycie powierzchni nanocząsteczkami – tak zwana nanotechnologia;
  • modyfikacja powierzchni poprzez szlifowanie, topienie itp.

Skuteczność procesu hydrofobizacji ocenia się poprzez parametr zwilżalności tj. podatność materiału na przenikanie wody do środka. Materiały które są niezwilżalne, nazywamy hydrofobowymi.

Zastosowanie hydrofobizacji w różnych dziedzinach:

Hydrofobizacja to proces wykorzystywany w wielu dziedzinach produkcji i przemysłu. Do głównych obszarów wykorzystujących w/w proces należy:

  1. Budownictwo – zabezpieczenie betonu, kamienia, cegły, gipsu, terakoty, spoin, dachówek, drewna i innych materiałów budowlanych;
  2. Motoryzacja – zabezpieczenie szyb, lusterek, lakieru a nawet opon;
  3. Przemysł skórzany – impregnacja tapicerek, galanterii skórzanej, obuwia i innych wyrobów;
  4. Geoinżynieria – zabezpieczenie gruntów podczas prac geologicznych.

Proces hydrofobizacji, wraz z rozwojem nowych technologii w różnych gałęziach przemysłu, z dnia z dnia na dzień znajduje coraz nowsze zastosowania.

Tags:

0 Comments

Leave a Comment