Ile zarabia adwokat?
15 paź 2019

Ile zarabia adwokat?

Post by Redaktor

Zawód adwokata kojarzy nam się z odpowiedzialnością, ale odpowiedzialnością, która jest sowicie wynagradzana. Nie tylko, jeśli chodzi o pieniądze, ale także status społeczny – według społeczności polskiej, adwokaci są bardzo szanowani i uznawani w każdym środowisku. Ile jest w tym prawdy? Na pewno sporo, ale z zarobkami nie jest zawsze tak kolorowo, jak każdy może myśleć. Zarobki adwokata są zależne od wielu czynników, ale największym z nich jest z pewnością wielkość kancelarii i znaczenie obsługiwanych klientów. Jak wszyscy dobrze wiemy, z filmów, seriali lub życia – prywatni klienci potrafią płacić horrendalne sumy adwokatom, aby Ci pomogli im oczyścić się z zarzutów (często niesłusznych, ale czasem i słusznych). Na jakie zarobki mogą więc liczyć adwokaci?

Pieniądze pieniędzmi, ale co trzeba zrobić, żeby zostać adwokatem?

Zanim zaczniemy podawać szczegółowe kwoty, weźmy pod uwagę fakt, że aby zostać adwokatem oraz zarabiać pieniądze na tym stanowisku, każdy musi poświęcić lata na solidną i uczciwą naukę. Razem wychodzi to około 9 lat nauki. 5 lat studiów, pół roku przymusowej przerwy, następnie 3 lata aplikacji, a wszystko po to, aby na końcu zdać egzamin i ślubować etyczne i uczciwe postępowanie. Razem wychodzi 9 lat. Sporo? No sporo, a czy się opłaca z punktu widzenia zarobków?

Wprost o pieniądzach

W polskim internecie istnieje strona wynagrodzenia.pl na której istnieje możliwość podglądu zarobków przeróżnych profesji. Według tego portalu, adwokaci w naszym kraju mogą liczyć na zarobki zaczynające się od 3 760 PLN brutto, chociaż średnio przyjmuje się, że jest to kwota 5 290 PLN brutto. Jest to oczywiście średnia, a na ile mogą liczyć doświadczeni adwokaci? Według dostępnych danych, około 25% adwokatów może liczyć na kwotę wyższą niż 8000 PLN brutto miesięcznie. Taka kwota robi już wrażenie i na pewno dla większości społeczeństwa jest to wymarzona płaca, ale czy dla ambitnej osoby, która poświęciła 9 lat życia na naukę, to wystarczająco? Zapewne nie. Jeśli ktoś miał ambicję, aby stać się adwokatem, parcie na wysokie zarobki zapewne też jest ogromne. Większe pieniądze możliwe są przy prywatnych zleceniach, prywatnych kancelariach. Wtedy prywatni klienci potrafią płacić ogromne sumy, tak jak wspominaliśmy to już wcześniej. Z punktu widzenia klienta znalezienie dobrego prawnika to kluczowe postępowanie w celu oczyszczenia się z zarzutów. E-kancelarie także wiodą swój prym, jak np. https://adwokatrzeszow.info/ – rzeszowski adwokat, który wkracza w erę elektronicznej kancelarii oraz działa na terenie stolicy Podkarpacia.

Tags: ,

0 Comments

Leave a Comment