Inhalatory
14 mar 2020

Inhalatory

Okres jesienno-zimowy wiążę się z nasilonymi przypadkami infekcji górnych dróg oddechowych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia tego typu schorzeń jest zastosowanie inhalacji za pomocą inhalatorów, które pozwalają zaaplikować dany lek wprost do miejsca toczącego się stanu zapalnego.

Dlaczego inhalator jest tak skuteczny?

Lekarze bardzo często przepisują swoim  pacjentom leki, które są kompatybilne z inhalatorami. Zastosowanie leczenia w postaci inhalacji daje bardzo szybkie i pozytywne rezultaty. Lek trafia bezpośrednio do narządu objętego infekcją, co pozwala na uzyskanie szybkiego efektu terapeutycznego.

Na jakiej zasadzie działają inhalatory?

Lek umieszczony w komorze inhalacyjnej zostaje rozbity na bardzo małe cząsteczki. Wielkość cząsteczek zależna jest od rodzaju elementu, który załączony jest do zestawu inhalacyjnego. Bardzo ważnym elementem  jest kompresor, który wytwarza powietrze konieczne do rozproszenia powstałych cząsteczek. Owe powietrze doprowadzane jest rurką do komory z lekiem, a następnie do maseczki.

Jak wybrać najlepszy inhalator?

Wybór odpowiedniego inhalatora jest rzeczą ważną, zwłaszcza gdy w domu są dzieci, a w ich przypadku inhalacje są stosowane niezwykle często. Dlatego też ważne jest, aby w zestawie były dwa rodzaje maseczek, dla osoby dorosłej jak i w wersji dla dziecka.

Infekcje górnych dróg oddechowych obejmują różne jej części: może to być infekcja gardła, zatok czy też zapalenie oskrzeli. W związku z tym najlepiej jest, gdy dany inhalator daje możliwość zmiany wielkości powstałej cząsteczki.

Dla niektórych ważna też jest głośność urządzenia, im mniej decybeli emituje tym lepiej.

Wydajność urządzenia musi być dość wysoka, im krótszy czas inhalacji tym lepiej, zwłaszcza w przypadku malutkich dzieci, które nie wykazują zbyt dużej cierpliwości.

Gdzie kupić?

Stacjonarnie inhalatory można otrzymać w aptekach lub sklepach medycznych. Coraz więcej osób preferuje zakupy online. Warto ich dokonać u sprawdzonego źródła. Coraz częściej sklepy medyczne prowadzą również sprzedaż internetową (https://medyczny-rzeszow.pl/c/63/inhalatory-oraz-akcesoria.html). Oprócz inhalatorów można zaopatrzyć się w inne potrzebne akcesoria jak np. podkłady higieniczne.