Jak samodzielnie polakierować samochód?
26 cze 2020

Jak samodzielnie polakierować samochód?

Post by Redaktor

Czasami zdarza się, że uszkodzimy jakiś element samochodu. Wystarczy choćby nieostrożne parkowanie, wynikające z pośpiechu. Jeżeli nie mamy ubezpieczenia autocasco, pozostaje nam wizyta w warsztacie lakierniczym i zlecenie naprawy elementu. Może to jednak kosztować astronomiczne pieniądze, dlatego poleca się zrobić to samodzielnie. Sprawdzamy w jaki sposób możemy samodzielnie polakierować elementy swojego auta.

Przygotowanie do pracy

Jeżeli na danym fragmencie auta są rysy bez wgnieceń, to sprawa będzie znacznie ułatwiona. Na początku należy wziąć papier ścierny i zetrzeć nim lakier z uszkodzonego miejsca, do gołej blachy. Następnie bierzemy masę szpachlową i nakładamy na oczyszczony fragment. Gdy zastygnie, należy użyć papieru ściernego i wyrównać ją tak, by idealnie pokryła się z powierzchnią wokół. Gdy to jest gotowe, możemy zacząć nakładać lakier. Najpierw jednak powinniśmy użyć podkładu, ponieważ inaczej farba nie będzie dobrze trzymać się powierzchni. Nakładamy go równomiernie, pamiętając by nie zrobić zacieków.

Właściwe lakierowanie

Gdy wszystko jest już przygotowane, a podkład wysechł całkowicie, możemy nałożyć główną powłokę lakierniczą, tak zwaną bazę. Jej kolor powinien być identyczny jak całego auta, dlatego wcześniej trzeba odpowiedni lakier dobrać. Możemy zakupić go w dobrych sklepach motoryzacyjnych, lub też w sieci. Najlepiej szukać po kodzie koloru, który znajdziemy np. na nalepce pod maską, lub w bagażniku. Lakierujemy poprzez nakładanie niewielkich warstw, tak by nie powstały żadne zacieki. Odczekujemy po każdej kilka minut, by mogła całkowicie wyschnąć, zanim nałożymy kolejną.

Ostatni etap to nałożenie lakieru bezbarwnego, tak zwanego klaru. Nigdy nie powinniśmy tego etapu pomijać, ponieważ klar nie tylko nadaje charakterystycznego połysku, ale też chroni lakier bazowy. Warstwę bezbarwną należy zaaplikować w czasie nie dłuższym niż 24 godziny od nałożenia bazy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy lakierowanie wyjdzie nam dobrze, można na początku poćwiczyć na dowolnym innym blaszanym elemencie.

0 Comments

Leave a Comment