Jaka moc pompy ciepła do domu 100m2?
15 kw. 2021

Jaka moc pompy ciepła do domu 100m2?

Post by Redaktor

Czym pompa ciepła w zupełności wystarczy do ogrzania domu?

Odnawialne źródła energii

Pompy ciepła w zasadzie dopiero na nasz rynek wchodzą. Wzbudzają nadal bardzo duże wątpliwości. Źródła energii odnawialne nie są zbyt popularne jeszcze na naszym rynku. Większość inwestorów kompletnie nie wie jak tego typu urządzenia działają oraz jaka jest ich grzewcza moc. Dlatego słyszymy często pytania, czy pompa ciepła w zupełności wystarczy do ogrzania domu?

Specyfika urządzeń grzewczych

Aby sobie odpowiedzieć na pytanie, czy pompy ciepła wystarczą w zupełności do ogrzania domy, to musimy określić rodzaje podstawowe owych urządzeń. Na pewno znajdziemy typy pomp ciepła woda-woda. Jest to bardzo skuteczne jak i także wydajne urządzenia. Charakteryzuje się one niskim uzależnieniem od pogodowych warunków. Sprawdzają się świetnie w klimacie naszym oraz mogą wykorzystywane być do zasilania budynków o dużo większym zapotrzebowaniu na grzewczą energię oraz także ciepłą użytkową wodę. Pompy tego typu pobierają z wód gruntowych energię. To właśnie się wiąże z koniecznością budowy zrzutowej studni oraz także studni zasilającej. Koszt samej inwestycji może być naprawdę wysoki.

Kolejne urządzenie to pompa woda powietrze. Tutaj energia cieplna pobierana jest z powietrza oraz przenoszona do wodnego grzewczego czynnika. Największą zaletą stosowania tego typu urządzeń na pewno pozostaje niski koszt samej inwestycji, a do tego łatwość montażowa. Niestety pompy o tym typie woda jest najbardziej uzależniona od działania aktualnych pogodowych warunków. Sprawdzają się najlepiej w lecie, jednak przy temperaturze poniżej dwudziestu stopni Celsjusza stają się całkowicie bezskuteczne. Z tego względu nie nadają się kompletnie jako jedno jedyne źródło zasilania jednorodzinnych domów. Częściej je wykorzystujemy do ogrzewania ciepłej użytkowej wody. Niewielka moc do ogrzania cwu potrzebna, sprawia, że powietrzna pompa jest naprawdę dobrym rozwiązaniem.

Konkretne przykłady

Wiele osób pyta o konkretne przykłady. Zastanawiamy się jakie urządzenie potrzebujemy do ogrzania swoich 100 metrów kwadratowych? Okazuje się, że potrzebne jest urządzenie o mocy 5 kW. Jako, że cieplną pompą mamy zamiar ogrzewać także wodę, obieramy jako moc adekwatną pompy wartość 6,5 kW. Koszt urządzenia waha się pomiędzy piętnaście a dwadzieścia tysięcy złotych.

 

0 Comments

Leave a Comment