Kasy fiskalne: wszystko, co musisz wiedzieć
27 mar 2019

Kasy fiskalne: wszystko, co musisz wiedzieć

Post by Redaktor

Każdy przedsiębiorca, który sprzedaje towary lub usługi na rzecz osób fizycznych (które nie prowadzą działalności gospodarczej) zobowiązani są do tego, aby dokonywać ewidencji przychodów przy użyciu kasy fiskalnej. Znaczące zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów (z 2017 r.) dotyczące zwolnień z tego obowiązku. Zmiany obowiązują od stycznia ubiegłego roku, dlatego warto zapoznać się z tym, które branże powinny wprowadzić kasy fiskalne.

Kiedy jesteśmy zwolnieni z obowiązku stosowania kasy fiskalnej?

Najważniejszą informacją jest to, że brak obowiązku posiadania kasy dotyczy podatników, których obrót ze sprzedaży w ciągu roku podatkowego nie przekroczył 20 tysięcy zł. Jeżeli działalność została zarejestrowana na przykład w maju, wówczas limit wyliczany jest proporcjonalnie do ilości pozostałych dni.

Ulgi za zakup kasy fiskalnej

Bez względu na to, gdzie prowadzimy działalność, nie powinniśmy mieć problemu z tym, aby zakupić kasę. Kasy fiskalne Sosnowiec, Warszawa, Wrocław itp. – w każdym dużym mieście bez problemu znajdziemy sprzedawców, którzy posiadają je w swojej ofercie. Ważne jest również to, że podatnicy mają możliwość odliczenia od podatku kwoty wydatkowanej na zakup sprzętu. Ulga ta nie może przekroczyć 90% ceny zakupu (netto) – jednak nie więcej niż 700 zł.

Inne zasady będą dotyczyły podatników, którzy są zwolnieni z podatku VAT. Procedura jest bardziej zawiła, dlatego warto poświęcić chwilę czasu na to, aby zapoznać się z jej zapisami.

Rodzaje kar za brak kasy fiskalnej

Zgodnie z powyższymi informacjami, należy podkreślić, że kasy fiskalne są obowiązkowym elementem wyposażenia wielu przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że Ministerstwo Finansów wprowadziło kary, za brak ich wprowadzenia. Kary można otrzymać między innymi za opóźnienie zakupu, niewystawianie paragonów, czy brak wprowadzania sprzętu. Mandaty bądź grzywnę zależą od rodzaju przewinienia, jednak często wynoszą nawet kilka tysięcy zł, zatem warto przestrzegać obowiązujących przepisów.

 

0 Comments

Leave a Comment