Pasza i jej rodzaje
27 lip 2020

Pasza i jej rodzaje

Post by Redaktor

Pasze stosowane u zwierząt to przede wszystkim produkty pochodzenia mineralnego, zwierzęcego, a także syntetycznego. Ciężko więc podzielić je szczegółowo, biorąc pod uwagę szerokie spectrum właściwości, a przede wszystkim wartości odżywczych. Hodowcy często zastanawiają się, jaki rodzaj pasz będzie najlepszy, ponieważ zwierzęta bywają wymagającymi konsumentami. Jak zatem możemy podzielić pasze?.

Podział ze względu na miejsce powstawania

To pierwsze kryterium które możemy wyróżnić, mówiąc o paszach. Ze względu na sposób ich powstawania, dzielimy je na:

  • pasze przemysłowe są to wszystkie pasze wytwarzane w procesie przemysłowym, przez wyspecjalizowane w tym firmy i przedsiębiorstwa. Zwykle powstają w ten sposób gotowe mieszanki, wzbogacone dodatkami i innymi suplementami.
  • pasze gospodarskie- to wszystkie te, które powstają w procesie produkcji przez hodowcę. Wytwarzane są wówczas w zakresie gospodarstwa domowego. Bazują przede wszystkim na plonach, słomie czy innego rodzaju roślinach.

Podział pasz ze względu na źródło ich pochodzenia

To jeden z kluczowych kryteriów, do którego możemy się odwołać, dokonując rozróżnienia pasz. Ze względu na źródło, z którego powstają, możemy wyróżnić:

  • pasze pochodzenia zwierzęcego- są to głównie produkty pochodzenia rybnego. Częstym składnikiem są tak zwane mączki rybne.
  • pasze pochodzenia mlecznego- opierające się głównie na nabiale jak np. serwatka czy maślanka.
  • pasze mięsno-kostne- gdzie głównym składnikiem jest mączka mięsno-kostna.

Podział pasz ze względu na stopień koncentracji energii

To jedno z najważniejszych kryteriów dla hodowców. Informuje ono o tym, jaką dawkę substancji odżywczych dostaną zwierzęta, po jej spożyciu. Chodzi głównie o jednostkę wagową, ale także strukturę paszy. W związku z tym wyróżniamy:

  • pasze treściwe- to wszystkie te pasze, w których wartość energetyczna, na każdy kilogram, jest nie mniejsza niż 0,7 jednostki owsa. Tego typu pasze, zawierają też około 15% wody.
  • pasze objętościowe suche- w tego typu paszach, wartość energetyczna spada poniżej 0,7 jednostki owsa. Tego typu grupę pasz stanowią głównie składniki suche jak np. siano i plewy.
  • pasze objętościowe soczyste- wartość energetyczna to około 0,3 jednostki owca na kilogram paszy. Zawartość wody sięga jednak około 75%.

0 Comments

Leave a Comment