Projekt i budowa studni- co powinniśmy wiedzieć?
25 sty 2021

Projekt i budowa studni- co powinniśmy wiedzieć?

Post by Redaktor

Coraz częściej posiadacze działek rozważają budowę studni. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, kiedy nie mamy dostępu do wodociągu. Ponadto, może ona pomóc zmniejszyć koszty, szczególnie kiedy na naszej posiadłości występują rośliny wymagające znacznego poziomu nawodnienia. Cały ten proces wymaga jednak pewnych formalności i przygotowań.

Ograniczenie odnośnie do budowy

W miejscowych planach zagospodarowania mogą już istnieć ograniczenia w budowie studni. W takiej sytuacji realizacja projektu studni będzie niemożliwa. W innym przypadku budowa studni, która ma zaspokajać potrzeby naszego gospodarstwa, nie będzie stanowić problemu. Chęć budowy należy zgłosić w urzędzie. Składając wniosek powinniśmy załączyć projekt ukazujący położenie studni oraz potwierdzenie prawa do użytkowania gruntu. Rozmieszczenie jest uzależnione prawnie. Poprawnie usytuowana studnia powinna znajdować się w położeniu minimum 5 metrów od granicy działki oraz budynków, 7,5 metra od rowów, 15 metrów od szamba oraz 30 metrów od oczyszczalni ścieków. Nie może być ona również głębsza niż 30 metrów. Jeżeli jednak dzienne zapotrzebowanie na wodę jest większe niż 1,5 , wymagane będzie uzyskanie zgody zarówno na jej budowę, jak i wykorzystanie. Jest to tzw. pozwolenie wodno-prawne.

Budowa studni jest zdecydowanie intratnym pomysłem. Pozwala na znaczne oszczędności w skali roku. Obecnie na rynku działa wiele firm, które bez problemu zajmą się stworzeniem projektu studni idealnie dopasowanej do naszych potrzeb oraz możliwości.

 

 

0 Comments

Leave a Comment