Widły do widlaka a bezpieczeństwo użytkowania wózka
15 lut 2021

Widły do widlaka a bezpieczeństwo użytkowania wózka

Post by Redaktor

Wózek widłowy, czyli popularny widłak, jest to chyba najczęściej wykorzystywane urządzenie transportu bliskiego. Urządzenia te występują w wielu odmianach. Są wózki, które różnią się udźwigiem, rodzajem karetki lub rodzajem napędu. W Polsce mamy również niemal pełny przegląd wózków, które były produkowane od lat 90-tych, do produkowanych współcześnie.

Wózki widłowe w Polsce – realia w gospodarstwach rolnych

Widlaki są wykorzystywane w dużych zakładach przemysłowych, małych firmach, a często również w małych jednoosobowych firmach. Do tych ostatnich zaliczyć możemy gospodarstwo rolne. Nie ma się również co oszukiwać. O ile w dużych zakładach przemysłowych i małych firmach, gdzie sprzęt jest nowy lub relatywnie nowy, na bieżąco serwisowany i przeglądany przez UDT, to w większości gospodarstw widlaki są leciwe, UDT nawet nie wie o ich istnieniu, a większość napraw realizujemy sami.

Widły do widlaka

Widły do widlaka

Dlaczego powinniśmy korzystać z oryginalnych wideł do widlaków

Widły do widlaka są jednym z najważniejszych elementów wózka widłowego. Z czasem mogą również ulec uszkodzeniu. Przeważnie pękają. Najprostszą metodą naprawy i najczęściej stosowaną jest spawanie. Spawanie jest to tylko naprawa dorywcza, a do tego sama w sobie już stwarza zagrożenie.

Nie bez powodu oryginalne widły do widłaka, są wykonane z jednego kawałka litej stali. Obciążenia, na jakie są narażone, są bardzo duże nawet w dopuszczalnym zakresie obciążeń. Dodatkowo związane są one z rozciąganiem i ściskaniem stali. Spawane widły domowym sposobem nie wytrzymają długo, co grozi wypadkiem. Nawet stosowanie wideł wymienionych z innego wózka nie załatwia sprawy. O ile nie jest to wózek tego samego typu, możemy mieć problem z wagą wideł. Każdy wózek ma swój dopuszczalny udźwig. Wyliczony on jest z uwzględnieniem wagi wideł, które potrafią być naprawdę ciężkie. Wymiana wideł na takie, które są z innego wózka, może być niebezpieczne.

Widły do widlaka z odzysku

Chcąc wymienić widły w naszym widlaku, dobrze jest wezwać autoryzowany serwis producenta. Nie oznacza to, że będziemy zmuszeni zakupić nowe widły. Producenci często oferują w sprzedaży wózki używane (najczęściej po wynajmie długoterminowym) i często oferują wiele używanych i sprawnych części, a widły do widlaka są jednymi z najliczniej występujących w asortymencie.

0 Comments

Leave a Comment