Wycieki płynów samochodowych, jakie noszą za sobą zagrożenia?
18 mar 2019

Wycieki płynów samochodowych, jakie noszą za sobą zagrożenia?

Niewątpliwie nieszczelności w układzie samochodowym mogą spowodować wiele nieodwracalnych szkód w naszym aucie. Dużo osób bagatelizuje małe nieszczelności, ale nie powinniśmy tego robić. Chociaż konstruktorzy starają sie projektować auta w ten sposób, aby płynów było jak najmniej, są takie płyny, których w aucie zabraknąć nie może. Dlatego bardzo ważna jest czujność i w miarę możliwości szybka lokalizacja wycieków samochodowych. W samochodzie znajdują sie rożnego rodzaju płynów, każdy z nich w zależności od części, która uległa uszkodzeniu bądź awarii może wyciekać z układu.

Wyciek płynu chłodniczego

Jest to jeden z najczęstszych wycieków i bardzo groźny w skutkach. Większość aut nie ma czujnika poziomu płynu chłodniczego. Bardzo ważna jest kontrola temperatury silnika, jeśli podniesie sie powyżej normy jest to znak, że może być wyciek płynu chłodniczego. W takim przypadku należy w miarę możliwości bezpiecznie zatrzymać auto i sprawdzić poziom pod maska. Drugim sygnałem może   być częstsze włączanie sie wentylatora. Głównie możemy to usłyszeć latem, kiedy temperatury na zewnątrz sa wyższe. Bagatelizowanie takiego wycieku może skutkować przegrzaniem silnika lub co gorsze uszkodzeniem uszczelki pod głowicą. Dlatego ważna jest szybka lokalizacja wycieków samochodowych.

Wyciek oleju silnikowego

Olej silnikowy to druga ciecz, ktorej wyciek często możemy obserwować przy użytkowaniu samochodu. Zauważyć taki wyciek możemy na czystym betonie w miejscu gdzie nasze auto było zaparkowane bądź pod maską na silniku. Warto tego pilnować ponieważ przy małej ilości lub braku oleju silnik może zatrzeć się.